Przyjedź, przyjedź do Szczecina,
Kiedy wiosna się zaczyna,
Gdy magnolii kwitnie kwiat!
Przyjedź, przyjedź w nasze strony –
Nie zapomnisz nigdy o nich,
Weźmiesz z sobą morski wiatr!
Przyjedź, przyjedź do Szczecina,
Kiedy żagle wiatr napina
I na Zalew prosi nas!
Przyjedź, przyjedź tu nad Odrę, by jeziora ujrzeć modre
I portowych świateł blask!
Włodzimierz Ścisłowski „Przyjedź do Szczecina”

W żadnym innym mieście w Polsce nie kwitnie tyle magnolii, co w Szczecinie. Wiosną, gdy już przekwitną krokusy, na licznych drzewach magnolii pojawiają się charakterystyczne różowe kwiaty. To znak, że wiosna przyszła już na dobre! A z wiosną następuje kolejna rocznica zdobycia Szczecin. W tym roku obchodzimy już 75 rocznicę.

26 kwietnia 1945 r. jest niezwykle istotną datą w dziejach Szczecina i z całą pewnością możemy ją zestawiać z innymi przełomowymi datami w wielowiekowej historii miasta. Bez tej daty ostatecznego przejęcia Szczecina przez polską administrację. Dzięki temu możemy żyć w wolnym mieście, beztrosko spędzić dzieciństwo, chodzić do szkoły, uczyć się. Możemy z rodzicami pójść na spacer do Parku Kasprowicza, zwiedzić Zamek Książąt Pomorskich, wspólnie rowerem pojechać nad Jezioro Głębokie czy Jezioro Szmaragdowe. Chodząc bulwarami możemy podziwiać port i cumujące w nim statki.

Kochamy nasze miasto pełne pachnących magnolii, bo to jest nasze miasto, nasza mała Ojczyzna!!!