Pan Rafał Zgorzelski jest wieloletnim członkiem najstarszego Szczecińskiego Klubu Sportowego Taekwon-do, zdobywcą wielu mistrzostw i medali na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Między innymi jest Mistrzem Europy w indywidualnych zawodach Taekwon-do oraz III Mistrzem Świata. Posiada czarny pas, który jest kolorem mistrzów. Oznacza wysoki poziom wyszkolenia i wiedzy Taekwon-do.
Od kilku lat Mistrz jest trenerem w naszej szkole, gdzie uczniowie zdobywają umiejętności sportowe oraz pogłębiają tajniki koreańskiej sztuki walki samoobrony, jaką jest Taekwon-do.

W dniu 2 lutego br. Pan Rafał Zgorzelecki z inicjatywy wychowawczyni Bogumiły Ananicz korzystając z zaproszenia do świetlicy szkolnej, przybliżył uczniom klas pierwszych dyscyplinę sportową jaką uprawia i odnosi sukcesy. Przedstawił uczniom główne komendy i polecenia w języku koreańskim, które obowiązują w tej dyscyplinie sporu, i bardzo dokładnie objaśnił ich znaczenie. Przedstawił kilka obowiązujących technik samoobrony, które również i uczniowie mieli możliwość wykonać pod kierunkiem trenera.
Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Było bardzo interesujące i ciekawe, czego dowodem było ogromne skupienie i zaciekawienie uczniów.
Najbardziej aktywni uczniowie otrzymali gratulacje i drobne nagrody od MISTRZA.

Taekwon–do to sztuka walki powstała w 1955 roku w Korei. Według założeń twórcy i prekursora, generała Choi Hong Hi, polega ona na poddawaniu ciała kontroli umysłu i samodoskonalenia. Słowo taekwon-do składa się z 3 członów: „tae” to po koreańsku „noga”, „kwon” – „pięść”, a „do” – „droga”. Na tym właśnie opiera się filozofia taekwon-do – ciągłej pracy nad sobą za pomocą treningów.
Taekwon-do to sztuka walki, której towarzyszą konkretne zasady moralne, ustanowione przez mistrza założyciela. Wśród pięciu „filarów” teakwon-do znajdują się: 1. grzeczność i uprzejmość, 2. rzetelność i uczciwość, 3. wytrwałość, 4. opanowanie i samokontrola, 5. odwaga i nieugięty duch.
Trenowanie taekwon-do nie tylko poprawia sprawność fizyczną. Ćwiczenia wyrabiają koordynację ruchową, poprawiają koncentrację, pamięć, uczy umiejętności pracy w zespole. Podczas ćwiczeń wykorzystywane są wszystkie mięśnie ciała. Jako, że najważniejszy element treningów stanowi operowanie nogami przez co umacniają mięśnie nóg. Ponadto treningi tej dyscypliny sportu służą rozwijaniu siły mięśni brzucha i grzbietu.

Taekwon-do to samoobrona, sport, zawody, a od 2000 roku stała się dyscypliną olimpijską.